reklama
kategoria: Społeczne
17 maj 2025

Marsz równości przeszedł ulicami Krakowa, uczestniczył w nim prezydent Miszalski

zdjęcie: Marsz równości przeszedł ulicami Krakowa, uczestniczył w nim prezydent Miszalski / fot. PAP
fot. PAP
Tysiące osób przeszło w sobotę ulicami Krakowa w marszu równości, zorganizowanym w tym mieście po raz XXI. Wydarzenie objął patronem prezydent Aleksander Miszalski, który również szedł w pochodzie.
REKLAMA

Marsz przeszedł pod hasłem „Kraków Miastem Queerów Polskich”, co – jak poinformowali organizatorzy ze stowarzyszenia Queerowy Maj – jest przypomnieniem, że społeczność LGBTQ+ zawsze była częścią tego miasta, współtworzyła jego historię i ma w nim swoje miejsce.

„Kontynuujemy długą historię walki o równość. Idziemy po równe prawa, po związki partnerskie, równość małżeńską, godną tranzycję oraz ochronę przed mową nienawiści” – powiedział PAP prezes stowarzyszenia organizującego wydarzenie Paweł Jemioło.

Marsz rozpoczął się przy gmachu głównym Muzeum Narodowego. Następnie al. Mickiewicza, ulicami Karmelicką, Szewską, przez Rynek Główny, ulice: Sienną, św. Gertrudy, Stradomską i Krakowską przeszedł na plac Wolnica.

W zgromadzeniu wzięło udział, według wstępnych informacji uzyskanych przez PAP, ok. 5 tys. osób. Miały ze sobą tęczowe flagi i parasole, baner z hasłem „Tranzycja na żądanie”. W czasie wydarzenia odtwarzana była taneczna muzyka.

Przy Muzeum Narodowym, gdzie marsz miał swój początek, obecna była grupa działaczy pro-life. Protestowali przeciwko aborcji. Mieli ze sobą banery ze zdjęciami płodu i hasłami: „Pigułki aborcyjne zabijają”, „Stop pedofilii”. Swój wyraz wobec organizacji marszu dali także reprezentanci Młodzieży Wszechpolskiej, których na Rynku Głównym policja oddzieliła od uczestników pochodu.

Marsz równości w Krakowie odbył się w Międzynarodowym Dniu Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii (IDAHOBIT).

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski (PO) po raz drugi z rzędu, i jako pierwszy prezydent tego miasta, objął patronatem marsz i szedł w nim. Patronatu wydarzeniu udzielił także wicewojewoda Ryszard Śmiałek (Lewica), którego na pochodzie nie było, reprezentowała go pełnomocnik ds. równego traktowania Monika Frenkiel.(PAP)

bko/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lipsko
8.4°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lipsku