REKLAMA
Tego szukamy w Lipsku
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: praca Lipsko, pogoda Lipsko, Lipsko, BS Lipsko, kebab Lipsko.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lipsku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz być na bieżąco z lokalnymi faktami.
W kwietniu 1589 r. pojawiają się pierwsze wzmianki o Lipsku jako własności rodziny Krępskich, a następnie Wolskich i Gostomskich. Później miasto stało się własnością kasztelana radomskiego Mikołaja Oleśnickiego.
W 1613 r. nadano Lipsku prawa miejskie, co przyczyniło się do rozwoju miasta, ze względu na jego położenie na "szlaku wołowym" z Rusi do Wielkopolski i na Śląsk. Rok później, polski król Zygmunt III Waza potwierdził przywileje miejskie, a z fundacji Mikołaja Oleśnickiego powstał kościół św. Trójcy.
W XVIII wieku Lipsko zostało zakupione przez Denhoffów, a następnie przez Sanguszków i Kochanowskich. W 1775 r. król Stanisław August Poniatowski nadał miastu prawa do organizowania targów w soboty oraz dziesięciu jarmarków rocznie.
W 1815 r. na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego Lipsko znalazło się na terenie Kongresówki, będącej częścią Imperium Rosyjskiego. Wojska rosyjskie stacjonowały w mieście od 1813 r., a od 1844 r. znajdowało się w guberni radomskiej.
W 1860 r. 96 mieszkańców utrzymywało się z pracy na roli, a 34 z rzemiosła, co spowodowało powolny upadek miasta. W 1868 r. Lipsko straciło prawa miejskie za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
W dniu 8 września 1939 r. hitlerowcy spalili 60 miejscowych Żydów w synagodze. Następnego dnia, po bitwie z wojskami niemieckimi, Niemcy schwytali i zamordowali 14 polskich żołnierzy.
10 września 1939 r. doszło do walki między szwadronem tankietek TKS z Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej a oddziałami Wehrmachtu na szosie Lipsko-Ożarów. Dwie tankietki zostały zniszczone, a kapitan Czechowski zginął.
W dniu 17 października 1942 r. Niemcy zlikwidowali getto w Lipsku i deportowali społeczność żydowską do obozu przejściowego w Tarłowie, a następnie do obozu zagłady w Treblince.
3 lipca 1946 r. oddziały Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zaatakowały Lipsko i posterunek Milicji Obywatelskiej. W wyniku walki zginęło 3 milicjantów, a wielu członków podziemia niepodległościowego zostało zabitych w obławie.
1 stycznia 1956 r. utworzono powiat lipski, a w 1957 r. powstała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Lipsku. 1 stycznia 1958 r. miasto odzyskało prawa miejskie.
W 1963 r. powstała Przetwórnia Owocowo-Warzywna Hortex w Lipsku, a w 1975 r. Zakład Mleczarski w Lipsku oraz Zakład Produkcji Części Samochodowych FSC w Starachowicach.
1 stycznia 1999 r. Lipsko ponownie stało się stolicą powiatu. Dane statystyczne dostępne na portalu Twoje-Miasto.pl.
PRZECZYTAJ JESZCZE