Podmioty prywatne będą mogły skorzystać z programu "Maluch plus"
Ministerstwo rodziny ogłosiło w środę założenia nowej edycji programu "Maluch plus". Będzie on długofalowy.
"Program +Maluch plus+ zmienia się zasadniczo. Nie będzie to program jednoroczny, ale wieloletni. Są na to wystarczające środki, ale cały czas będziemy analizować sytuację" – podkreśliła w rozmowie z PAP.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wyjaśniła, że nowa edycja programu z budżetem 5,5 mld zł pozwoli na utworzenie w trzy lata 100 tys. nowych miejsc w żłobkach.
Zaznaczyła, że zmienia się procedura składania przez samorządy wniosków do tego programu.
"Opracowaliśmy algorytm i w zależności od tego, ile samorządom jest potrzebnych miejsc opieki żłobkowej, jak wygląda użłobkowienie na danym terenie i jaka jest zasobność danego samorządu, to według tych algorytmów poinformujemy samorządy, że mają daną kwotę na utworzenie tylu miejsc" – powiedziała i zaznaczyła, że wówczas samorządy mogą zgłaszać swoje zainteresowanie programem.
"Osiągamy wtedy swój cel, aby powstał żłobek w każdej gminie. Ale nie na siłę, tylko wtedy, kiedy jest potrzebny, a samorządy są najbliżej swoich mieszkańców i wiedzą, jakie są potrzeby na danym terenie" – podkreśliła.
Zdaniem minister pieniądze z programu można wykorzystać na utworzenie nowych miejsc, na adaptację już istniejących lub pokryć z nich koszty utrzymania.
"To jest bardzo ważne, aby rodzice mieli jak najniższe koszty opieki żłobkowej, to będzie 837 zł od momentu zakończenia inwestycji przez 3 lata trwałości tego projektu" – wyjaśniła.
Dodała, że samorząd nie będzie musiał spełniać żadnych konkretnych wymagań.
"Mamy analizę rozłożenia sieci żłobków na danym terenie, a zadaniem samorządu będzie zdiagnozowanie, czy rzeczywiście w ich gminie jest potrzeba utworzenia nowych miejsc żłobkowych" – przekazała.
"Patrząc na użłobkowienie w Polsce, dążymy do osiągnięcia wskaźnika 33 proc. Będzie to wystarczające, ale nie będzie za dużo. Dzisiaj wiemy, że jest potrzeba, aby te miejsca były, duże miasta zgłaszają taką potrzebę. Widzimy, w jaki sposób tworzą się miejsca w żłobkach niepublicznych przez podmioty prywatne, które również będą mogły skorzystać w drugiej kolejności z tego programu. Pierwsze samorządy, bo one dają możliwości kontynuacji i stabilizacji programu, ale jeżeli samorządy nie będą zainteresowane, to podmioty niesamorządowe będą mogły starać się o te środki" – powiedziała.
Minister odniosła się też do projektu pracy zdalnej rodziców.
"Ten temat już przyśpieszył. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu projekt był rozpatrywany na podkomisjach i mam nadzieję, że jutro już będziemy głosować, czyli z Sejmu wyjdzie projekt zmian Kodeksu pracy. Cieszy nas to, że na pewno z początkiem roku ustawa będzie już przyjęta, a więc wejście w życie i elastyczne formy pracy będą miały na stałe swoje unormowanie w Kodeksie pracy" – skomentowała.
"Jesteśmy na etapie wdrażania dyrektywy łączenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. Będzie dodatkowy dziewięciotygodniowy niepodzielny urlop dla ojców, ale także to, że rodzice będą mogli wnioskować o pracę zdalną, jeżeli opiekują się dzieckiem, a pracodawca nie będzie mógł odmówić, co pomaga łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym" – podkreśliła.
Zdaniem minister aktywność zawodowa kobiet w Polsce wzrasta z roku na rok.
"Staje się porównywalna do aktywności kobiet w innych krajach Unii Europejskiej, spada bezrobocie. Ale kobiety wchodzące na rynek pracy potrzebują przygotowania i przestawienia się w ramach działalności zawodowej" – powiedziała.
Zdaniem Maląg wprowadzony program Stabilna Praca Silna Rodzina pomaga włączać kobiety na rynek pracy.
"Jeżeli kobieta decyduje, że wraca do pracy, to ważne, aby powrót był elastyczny i łagodny, aby można było się realizować. Każdy z nas potrzebuje takiej realizacji, a praca daje też poczucie godności, stabilizacji i rozwoju" – podsumowała minister Maląg.
Na stronie https://wideo.pap.pl/videos/65439/ i na PAP.pl https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1495567%2Cminister-malag-podmioty-prywatne-beda-mogly-skorzystac-z-programu-maluch dostępny jest materiał wideo. (PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ joz/